احتمال آلودگی نیروگاه اتمی بوشهر به ویروس فوق پیشرفته Stuxnet

ویروس رایانه ای آلوده شده باشد. متخصصین بر این نظرند که ممکن است پیشرفته ترین ویروس رایانه ای جهان انحصارآ با هدف حمله به ایران خلق شده است.

ویروس اسطوره ای “استاکسنت” برای اولین بار در بهار گذشته توسط متخصصین ضد ویروس بلاروس در ایران کشف شد. پس از کشف این ویروس کارشناسان در سراسر جهان از یک سو از عملکرد فوق پیشرفته این ویروس در بهت فرو رفته و از سوی دیگر در تکاپوی یافتن پاسخ این پرسش بوده اند که عملکرد واقعی آن به چه صورت است.

نیروگاه های اتمی را مورد حمله قرار می دهد

ابتدا تصور می گردید که این ویروس جهت جاسوسی صنعتی طراحی و خلق شده است، اما کارشناسان اینک بر این باورند که موضوع جدی تر از آن است. ویروس “استاکسنت” از جمله جهت رخنه در سیستم کامپیوتری نیروگاه های اتمی طراحی شده و قادر است برنامه ریزی آن را دگرگون سازد. چنین ویروسی که قادر است سیستم کنترل رایانه ای یک نیروگاه اتمی را مختل کند می تواند عواقب فاجعه آمیزی را بدنبال داشته باشد.

“پر هل که ویست” متخصص امنیت رایانه ای کمپانی “سیمانتک” در اینباره می گوید:

عملکرد این ویروس وارونه کردن فرمان ها در سیستم رایانه ای است. برای مثال چنانچه به یک پمپ دستور افزایش پمپاژ داده شود بجای آن کاهش پمپاژ صورت می گیرد و این دردسر خواهد آفرید. اگر نگاهی به کشورهایی که مورد حمله قرار گرفته اند انداخته شود می توان حدس زد که سازنده ویروس چه کسی است و هدف آن کدام است. در درجه اول ایران مورد سرایت قرار گرفته است اما هند، پاکستان و اندونزی نیز دچار آن شده اند.

هدف ایران است

اینکه هدف اصلی این ویروس ایران است مورد تایید “رالف لانگنر” متخصص سیستم های رایانه ای صنعتی در آلمان نیز قرار دارد. او در وبلاگ خود می نویسد که نوک حمله ویروس “استاکسنت”، که وی آن را “بزرگترین حمله قرن” نام نهاده، نیروگاه اتمی بوشهر است.

“استاکسنت” جهت حمله به سیستمهای کمپانی زیمنس طراحی شده و این شرکت زیمنس بوده که در سال ۱۹۷۴ عملیات ساخت این نیروگاه اتمی جنجالی در ایران را آغاز کرده است. پس از آن متخصصین روسی عملیات ساخت آن را بر عهده گرفته اند و بارها اعلام نموده اند که زمان بهره برداری آن بزودی آغاز خواهد شد.

بازیگر بزرگتری در پشت پرده قرار دارد

“پر هل که ویست” کارشناس امنیت رایانه ای کمپانی “سیمانتک” می گوید:

هیچکس بطور قطع نمی داند که در پس پرده آفرینش “استاکسنت” چه کسی قرار گرفته است. اما نظر کارشناسان بر این است که ماهیت این ویروس که بصورت ترسناکی پیشرفته است دلالت بر آن دارد که سازنده آن یا یک تشکیلات سازمان یافته و یا یک دولت بوده است.

این ویروس از جمله جهت رخنه به سیستم مورد نظر خود از چهار روزنه امنیتی که پیش از این کاملآ ناشناخته بوده اند استفاده بعمل آورده است، کسی که این ویروس را خلق کرده به سیستم های پیشرفته کمپانی زیمنس دسترسی داشته است. اگر بدانید چه وقت و هزینه ای جهت خلق چنین ویروسی لازم است بخوبی خواهید دانست که این ورای امکانات هکرهای خانگی است.

برای خلق آن نیاز به بازیگران بزرگتری وجود دارد.

منبع:

www.winbeta.net

/ 0 نظر / 7 بازدید