باز هم سلول های بنیادی، این بار نوید بخش درمان آلزایمر

موش ها را ارزیابی کردند. آنها عملکردهای فعلی با یک ماه قبل (قبل از شروع درمان) و عملکردهای موش های گروه کنترل (که از همان اول هیچ درمانی نشده بودند) را مقایسه کردند.

نتایج عالی بود. حیواناتی که سلول های بنیادی دریافت کرده بودند مشابه موش هایی رفتار کردند که اصلا بیماری عصبی پیدا نکرده بودند. به این ترتیب، آنها از نظر آماری ثابت کرده بودند که حافظه را نسبت به دو گروه گفته شده (عملکرد یک ماه پیش موش ها و عملکرد موش های گروه کنترل) افزایش داده اند.

 

بازگردانی سلامت سیناپسی

910405-www-narenji-ir-stem-cells-alzheimers_05.jpg

اگر از نظر علمی به قضیه نگاه کنیم، محققان دریافته اند که سلول های بنیادی می توانند آثار بد پلاک های پروتئینی بتا-آمیلوئید (که حدس می زنیم علت اصلی بروز بیماری آلزایمر باشد) و الیاف رشته ای-عصبی (neurofibrillay tangles) را بهبود بخشند.

 

این پلاک ها مانند یک عایق باعث قطع اتصال بین نورون (سلول عصبی) ها می شوند. محل اتصال بین نورون ها سیناپس نامیده می شود. پس می توان بنابه تعریفی آلزایمر را از دست رفتن بخشی از سیناپس ها و در نهایت کاهش تعداد کلی آنها در مغز دانست. طبق بررسی محققان موش هایی که سلول های بنیادی دریافت کرده اند ۷۵ درصد افزایش در تعداد سیناپس هایشان داشته اند و به نظر می رسد علت اصلی بهبود علایم آنها نیز همین باشد.

 

در مرحله بعد تیم، چگونگی استفاده از نتایج تحقیق برای درمان انسان ها را بررسی کردند و آنها کاملا امیدوارند که سلول های بنیادی به همان شیوه کار در حیوانات، بیماری در انسان را نیز بهبود ببخشند.

 

اطلاعات مربوط به این تحقیق در ۱۷ جولای در کنفرانس بین المللی الزایمر در ونکوور کانادا توصیف شد.

 

پاورقی: قبلا هم گفتیم که مغز مجموعه ای از سیم کشی های در هم تنیده است. این سیم ها همان نورون ها هستند که سلول هایی دراز، کشیده و واقعا به شکل سیم هستند.

 

910405-www-narenji-ir-stem-cells-alzheimers_04.jpg

محل اتصال آنها سیناپس خوانده می شود. حالا بر حسب اینکه پیام عصبی داخل سیم ها (پالس الکتریکی) بتواند از سیناپس عبور بکند یا آنقدر قوی نباشد که عبور کند، مبنای صفر و یک مغز شکل می گیرد.

 

910405-www-narenji-ir-stem-cells-alzheimers_03.jpg

صفر و یک را که داشته باشید، تمام است. به دنبال آن منطق، استدلال و حافظه می آید. و اینجاست که اهمیت تزریق سلول های بنیادی و افزایش ۷۵ درصدی سیناپس ها مشخص می شود.

منبع:

سایت نارنجی

/ 7 نظر / 138 بازدید

عالی بود همیشه نارنجی خبرای باحال داره

anis

عالی بود ممنونم

بهار

عاااااااااااااااالی بود.خداقوت

احسان

خوب بود

فاطمه

عالی بود.. ممنون"

مینا

سلام وبت عالیه خوش حال می شم به وب منم یه سری بزنی

دخمل شیطون

خوب بود.نمیدونستم!!