برخی مشاغل با افزایش خطر ابتلا به چند نوع نقایص مادرزادی در کودکان ارتباط دارد

پژوهشگران علوم پزشکی می گویند نتایج یک مطالعه که به تازگی انجام شده ، نشان می دهد شغل پدر چند ماه قبل از تولد نوزاد، خطر ابتلای کودک به نقایص مادرزادی را افزایش می دهد. آنان نتیجه گرفتن که شغل پدر در ابتلای نوزاد به نقایص مادرزادی تاثیر  دازد .
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  محققان در این مطالعه با بررسی شغل ۱۴ هزار پدر متوجه شدند که برخی مشاغل با افزایش خطر ابتلا به چند نوع نقایص مادرزادی در کودکان ارتباط دارد.
محققان، مشاغل پدران حاضر در این مطالعه را بر اساس مواد شیمیایی که در محل کار در معرض آن قرار می گرفتند یا سایر مواد بالقوه خطرناک به ۶۳ گروه تقسیم بندی کردند.
محققان ارتباط میان این مشاغل و بیش از ۶۰ نقص مادرزادی را مورد بررسی قرار دادند.
آنها متوجه شدند که دست کم یک سوم مشاغل پدران ربطی به ابتلای نوزادشان به نقایص مادرزادی نداشت.
اما شاغلی که خطر ابتلای نوزاد را به نقایص مادرزادی افزایش می دهند عبارتند از: پزشکان، دانشمندان رایانه، هنرمندان، عکاسان و پردازش گران عکس، کارگران خدمات غذایی، آرایشگران،کارگرانی که عملیات ماشین های اره کشی را هدایت می کنند، افرادی که با نفت و گاز سر و کار دارند یا در صنایع شیمایی و رنگ کار می کنند و نیز رانندگان جرثقیل و حفاران.
محققان در مورد مواد شیمیایی یا عواملی که مردان احتمالا در محل کارشان در معرض آنها قرار می گیرند و می تواند خطر نقایص مادرزادی را در کودکانشان افزایش دهد، اطلاعی نداشتند. بنابراین این موضوع نمی تواند تعیین کند که آیا این مشاغل واقعا عامل بروز این نقایص هستند یا خیر.
با این وجود، محققان بیان کردند: مشاغلی که در آن افراد معمولا در معرض حلال ها قرار می گیرند مانند داروسازی ، مهندسی شیمی، رنگرزی، نقاشی و لوله کشی با افزایش خطر ابتلای نوزاد به نقایص چشمی، قلبی و روده ای و شکاف لب و کام ارتباط دارد.
به گفته محققان، این نتایج همچنین می تواند به آنان کمک کند تا دریابند که وجود چه ماده شیمیایی در برخی مشاغل خطر ابتلای نوزاد به این نقایص مادرزادی را افزایش دهد.
طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، در این کشور از هر ۳۳ کودکی که متولد می شوند، یک نفر آنها به نقایص مادرزادی مبتلا هستند.
این مطالعه در مجله Occupational and Environmental Medicine منتشر شده است.
منبع:
سایت پزشکان بدون مرز
/ 1 نظر / 16 بازدید