آکواریوم هوشمند

سنگاپور باعث شد که استفاده از RFID در آکواریوم نظر همگان را به خود جلب کند و سبب گسترش حضور فناوری‌های نوین در این حوزه گردد. 

در این سیستم برچسب‌ها در نزدیکی باله‌های عقبی ماهی‌ها یا ماهیچه‌های حیوانات دریایی مانند لاک‌پشت‌ها، کوسه‌ها و ... جاسازی شده‌اند و شامل یک شماره منحصر به فرد ۱۶ رقمی هستند که با توجه به این شماره، شناسایی تمام اطلاعات مربوط به حیوانات در نرم‌افزار ارائه شده توسط STAR ثبت می‌شود. 

یک کارت‌خوان RFID نیز در قسمت خارجی آکواریوم نصب شده و آنتن‌های کارت‌خوان شماره برچسب هر ماهی را که از فاصله ۹ اینچی آن عبور می‌کند، تشخیص می‌دهند. 

از نظر Mahon به دلیل املاح موجود در آب شور، محدوده خواندن قرائت‌کننده کوتاه می‌شود، هرچند امیدوار است این محدوده با تغییر موقعیت آنتن‌ها یا طراحی آنها افزایش یابد. 

از نظر وی قرار دادن آنتن‌ها در یک قطعه لوله PVC ضدآب داخل آکواریوم می‌تواند در این امر تأثیر زیادی داشته باشد. 

هنگامی که شماره هر برچسب تشخیص داده شود، به نرم‌افزار STAR فرستاده و تصویری از ماهی به همراه توضیحات کاملی از آن روی صفحه نمایشگر ظاهر می‌شود. 

بعد از اینکه ماهی از میدان دید آنتن‌ها فاصله بگیرد، اطلاعات در سمت راست صفحه باقی می‌ماند و در صورتی که ماهی دیگری از کنار آنتن‌ها عبور نماید، مشخصات آن در قسمت مرکزی صفحه‌نمایش قرار می‌گیرد. 

در این حالت بازدیدکنندگان می‌توانند بر حسب علاقه خود اطلاعات مربوط به هر کدام را با یک کلیک ساده روی هر ماهی بخوانند. 

Mahon معتقد است پیاده‌سازی این سیستم در یک آکواریوم آب شیرین مؤثرتر است، زیرا در آب شیرین محدوده خواندن تگ‌ها بیشتر است و به دلیل حرکت آرام‌تر ماهی‌ها مشخصات آنها به صورت آهسته‌تری نمایش داده می‌شود. همچنین وی علاقه دارد که در باغ وحش‌ها نیز از تکنولوژی RFID استفاده نماید. 

به عقیده Mahon هدف از انجام چنین پروژه‌هایی نزدیک‌تر کردن مردم به دنیای حیوانات، برقراری ارتباط و آگاهی از تاریخچه آنها می‌باشد. 

منبع:

ایتنا

/ 0 نظر / 110 بازدید