نبض اپل در دست آی‌پاد و آی‌فون ۴ است

 

از تولید اولین سری‌های آی‌مک تا آی‌پاد و آی‌فون ۴ یک دهه بیشتر نگذشته، اما این روند نشان می‌دهد محصولات اپل با سرعت و همگام با نیازهای کاربران جهان تغییر می‌کنند و ذانقه کاربران را هم تغییر می‌دهند.

یک بازه زمانی ده، یازده ساله شاید فرصت چندانی برای تغییر در یک شرکت عظیم یا یک فناوری تازه نباشد؛ اما زمانی که با اپل و دنیای فناوری اطلاعات سر و کار داریم باید انتظار تغییرات بسیاری را داشته باشیم.

کمی بیشتر از ۳ماه از رونمایی آی‌فون ۴ توسط استیو جابز و ورود آن به بازار نمی‌گذرد اما اگر این آی‌فون تازه را با iMac Bondi که محصول موفق سال ۱۹۹۸ اپل و برنده چندین جایزه طراحی است مقایسه کنیم، می‌بینیم:

حافظه ram یا پردازشی ۱۶ برابر؛ حافظه داخلی ۸ برابر و توان پردازش خام بیش از ۲ برابر شده است. تمامی این تغییرات در حالی صورت گرفته‌اند که فضای اشغال‌شده به کسر کوچکی از ابعاد یک رایانه خانگی تبدیل شده، وزن از حدود ۱۶ کیلوگرم به کمتر از ۱۳۷ گرم تقلیل پیدا کرده و هزینه‌ها نصف شده‌اند.

آی‌فون در مقایسه با آی‌مک

نکته جالب‌تری هم وجود دارد. به گزارش گیزمودو این رقیب کوچک و خارق‌العاده به سادگی توانسته مک را کنار بزند. اگر سال ۲۰۰۹ را در نظر بگیریم می‌بینیم اپل حدود ۱۰ میلیون مک -از انواع رومیزی گرفته تا قابل حمل- فروخته است اما فروش آی‌فون در همین سال بیش از ۴۵میلیون گوشی بوده است. سال آینده هم احتمالا تقاضا برای آی‌پاد به مراتب بیشتر از انواع رایانه‌های اپل خواهد بود.

میزان درآمد حاصل از فروش نیز به همین نسبت تغییر خواهد کرد. در واقع در یک فاصله ده‌ساله آیفون و آی‌پاد به جای مک به قلب تپنده اپل تبدیل شده‌اند.

/ 0 نظر / 9 بازدید