جدیدترین معماری پردازنده های اینتل Sandy Bridge
کمپانی اینتل قصد دارد در سه ماه اول سال 2011 میلادی معماری جدید Sandy Bridge را جهت جایگزینی معماری فعلی خود یعنی Nehalem/Westmere روانه بازار کند. بنابر اخبار منتشر شده اینتل پلتفرم هایی متفاوت همراه با سوکت و چیپست جدید برای پردازنده های Sandy Bridge عرضه خواهد کرد. طبق آخرین اطلاعات کمپانی اینتل سوکت LGA1156 را با سوکت LGA1155 جایگزین می کند و دو کلاس از پردازنده های دو و چهار هسته ای بترتیب با توان مصرفی 65 و 95 وات را برای این سوکت جدید معرفی می کند. این پردازنده های 32nm ای که عموما مجهز به تکنولوژی های Intel Turbo Boost و Intel Hyper-Threading می باشند همانند Clarkdale دارای هسته گرافیکی درونی (البته اینبار بصورت On-Die) بوده و چیپست های P67 ،Q65 ،H67 ،H61 و Q67 برای پشتیبانی از آن ها در نظر گرفته شده است. گفتنی است این چیپست های جدید با اینکه از پهنای باند بیشتری نسبت به چیپست های سری 5 برخوردار می باشند از تکنولوژی USB3.0 پشتیبانی نخواهند کرد اما توان پشتیبانی از فناوری SATA 6Gb/s را دارا می باشند.
در همین راستا در رده High-End پلتفرم X58-Tylersburg (سوکت LGA1366) توسط پلتفرم Patsburg جایگزین خواهد شد. برخی منابع خبری اعلام کرده اند که Patsburg از سوکت LGA2011 بهره خواهد جست و پیاده سازی رابط حافظه 256 بیتی (چهار کاناله) و انتقال کنترل کننده PCI-Express به درون پردازنده را مهم ترین عوامل افزایش تعداد پین های این سوکت عنوان کرده اند اما منابعی نیز خبر از سوکت LGA1356 و رابط حافظه 192 بیتی (سه کاناله) یعنی ساختاری همانند پردازنده های Core i7 900 داده اند و سوکت LGA2011 را منحصر به پلتفرم های سرور دانسته اند. در هر صورت تا سه ماهه سوم سال 2011 تمامی پردازنده های High-End اینتل از جمله پردازنده های شش و هشت هسته ای بر پایه معماری Sandy Bridge بر روی پلتفرم Patsburg قرار خواهند گرفت.

در پایان خاطر نشان می کنم که Sandy Bridge همانند معماری Core 2 یک معماری انقلابی بوده و ساختار هسته و مخصوصاً باس داخلی آن تغییر و تا حدود زیادی بهبود یافته است، از دیگر ویژگی های بارز این معماری جدید می توان به سیستم مدیریت توان بسیار کارآمد آن و سری دستور العمل های جدید Advanced Vector Extensions اشاره کرد. Sandy Bridge در اواخر سال 2012 عرصه را به معماری Intel Haswell واگذار خواهد کرد.


منبع:
www.toonel.ir
/ 0 نظر / 64 بازدید