جدیدترین خبرهای علمی روز دنیا

سلام به شما بازدید کننده گرامی. با تشکر فراوان نسبت به انتخاب شما لازم به ذکر است که این وبلاگ فقط برای بالا بردن اطلاعات علمی ایرانیان می باشد،باشد که روزی ایرانیان به بالاترین درجه علمی دست یابند.

جدید ترین پردازنده های AMD
نویسنده : محمد علی بغمایی پور - ساعت ٢:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٢٥
 

amdfusion

AMD در سال ۲۰۱۱

سال ۲۰۱۱، سال بسیار فعال و جذابی برای AMDخواهد بود. این شرکت در سال آینده میلادی،‌ چندین پلتفرم و پردازنده جدید معرفی می‌کند و از همه مهمتر اینکه پروژه Fusion را بالاخره به سرانجام خواهد رساند. هدف اصلی این پروژه، ترکیب پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی به صورت یک واحد یکپارچه است. AMD این واحد پردازشی یکپارچه را "Accelerated Proceesing Unit" یا APU می‌نامد.

به کار بردن "واحد پردازشی شتاب‌یافته" کمی دشوار به نظر می‌رسد و به همین من از واحد شتابدهی برای APU استفاده کردم. واحد شتابدهی، ترکیب پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی را به صورت واحد روی یک چیپ قرار می‌دهد. این دقیقا همان کاری است که اینتل در پردازنده‌های موسوم به Sandy Bridge انجام خواهد داد.

محصولات و پلتفرم‌های AMD برای سال ۲۰۱۱ بسیار متنوع بوده و اسامی جذابی هم دارند. در ادامه خواهید دید که حفظ بعضی از این نام‌ها کمی هم دشوار است!

 

ریز مهندسیها‌

Bulldozer: یکی از دو مهندسی x86  جدید AMD، بولدوزر نام داشته که برای رده حرفه‌ای درنظر گرفته شده است. در این مهندسی جدید، واحدهای پردازشی مجزایی تحت عنوان ماژول (Module) وجود داشته که شامل واحدهای پردازشی مختلفی هستند.

هر ماژول بولدوزر، به نوعی یک دوهسته‌ای بوده و واحدهای پردازشی مختلفی در کنار کش‌های مختلف را دربر می‌گیرد. پردازنده‌های مبتنی بر این مهندسی، می‌توانند تعداد مختلفی از ماژول‌های بولدوزر را در خود داشته باشند. AMD وعده داده که پردازنده‌های مبتنی بر این مهندسی، با سوکت AM3 برای مدل‌های دسکتاپ و سوکت C32  برای مدل‌های سرور سازگاری خواهند داشت. توان حرارتی پردازنده‌های مبتنی بر مهندسی بولدوزر، بین ۱۰تا ۱۰۰وات خواهد بود.

Bobcat: مهندسی x86 دیگری که AMD معرفی کرده، باب‌کت نام داشته که برای محصولات با توان پایین درنظر گرفته شده


است. هسته پردازشی باب‌کت، توان مصرفی پایینی داشته و برای لپ‌تاپ‌های نازک و نت‌بوک‌ها پیش‌بینی شده است. کنترلر حافظه DDR3، پشتیبانی از مجازی‌سازی و دستورالعمل‌های مالتی‌مدیا SSE، SSE2 و SSE3 از مشخصات این مهندسی است.

پردازندهها‌

amd846501Liano: اولین واحد شتابدهی (APU) که AMD عرضه خواهد کرد، Liano نام داشته که شامل یک پردازنده چهار هسته‌ای از خانواده فنوم۲ در کنار یک گرافیک از خانواده DX 11 روی یک تراشه هستند. این پردازنده قرار بود در سال جاری میلادی عرضه شوند ولی AMD موفق به این کار نشد و اینتل نخستین برندی بود که توانست گرافیک مجتمع روی چیپ پردازنده را عرضه کند. البته ساختار Liano شبیه به پردازنده‌های Sandy Bridge اینتل بوده که اواخر سال جاری میلادی عرضه خواهند شد. پردازنده‌های Liano از کنترلر حافظه DDR3 برخوردار بوده و با فناوری ۳۲ نانومتری تولید خواهند شد. این پردازنده‌ها به قابلیت‌های جدیدی برای کنترل توان مصرفی مجهز بوده و از سوکت جدیدی نیز استفاده خواهند کرد.

Ontario: این پردازنده‌ها برخلاف Liano از مهندسی جدید با‌ب‌کت بهره برده و با فناوری ۴۰ نانومتری تولید خواهند شد. این واحد شتابدهی از دو هسته باب‌کت استفاده خواهند کرد و با هسته گرافیکی DX 11 نیز همراه خواهند شد.

Zambezi: اولین پردازنده‌های دسکتاپ مبتنی بر مهندسی Bulldozer، با این نام خوانده می‌شوند. پردازنده‌های Zambezi حداکثر ۴ ماژول بولدوزر در خود داشته که تحت عنوان ۸ هسته‌ای به فروش خواهند رسید. این پردازنده‌ها در دسته واحدهای شتابدهی (APU) قرار نمی‌گیرند و بنابراین گرافیک مجتمع نیز نخواهند داشت.

با این حساب، سازگاری آنها با سوکت AM3 ساده‌تر بوده و AMD نیز چنین وعده‌ای داده است. این پردازنده‌ها به کنترلر حافظه DDR3 مجهز بوده و جزئی از پلتفرم Scorpius در سال ۲۰۱۱ هستند.

Interlagos/Valencia: اپترون‌های ۸ و ۱۶ هسته‌ای که از مهندسی بولدوزر بهره خواهند برد، با این کدها، نامگذاری شده‌اند. هر دو پردازنده‌ با استفاده از فناوری ۳۲ نانومتری تولید شده و در سال ۲۰۱۱ عرضه خواهند شد. پردازنده‌های Valencia مبتنی بر سوکت C32 خواهند بود، درحالیکه گونه‌های Interlagos از سوکت G34 استفاده خواهد کرد.

پلتفرم

amd846502Sabine: این پلتفرم برای لپ‌تاپ‌های متوسط به بالا درنظر گرفته شده است. چهارهسته‌ای‌های Liano که از گرافیک مجتمع مبتنی بر DX 11 بهره می‌برند، هسته اصلی این پلتفرم را تشکیل می‌دهند. Sabine در سال آینده میلادی رونمایی می‌شود.

Brazos: پلتفرم جدید و کم‌مصرف AMD برای بازار نت‌بوک‌ها، Brazos نام داشته که از یک واحد شتاب‌دهی Ontario بهره خواهد برد.

این واحد شتاب‌دهی یک دوهسته‌ای مبتنی بر مهندسی باب‌کت با گرافیک مجتمع DX 11 در کنار آن را دربر خواهد داشت. این پلتفرم در سال ۲۰۱۱ عرضه خواهد شد و AMD امیدوار است به کمک آن کنترل بازار نت‌بوک‌ها و حتی Tabletها را در اختیار گیرد.

Scorpius: پلتفرم دسکتاپ حرفه‌ای AMD در سال ۲۰۱۱ با این عنوان، نامگذاری شده است. این پلتفرم از پردازنده‌های Zambezi و کارت‌های گرافیکی رادئون بهره خواهد برد.

رادئون‌های سری HD 6000 به احتمال زیاد همراه این پلتفرم معرفی خواهند شد. پردازنده‌های حداقل ۴ هسته‌ای،‌ حافظه‌های DDR3 و شکل جدیدی از رابط سوکت AM3، خصوصیات مهم این پلتفرم هستند.

Lynx: نیمه‌حرفه‌ای‌های طرفدار AMD، به احتمال زیاد در سال ۲۰۱۱ از این پلتفرم استفاده خواهند کرد. پردازنده‌های حداکثر ۴ هسته‌ای مبتنی بر واحد شتابدهی Liano، یک تراشه گرافیکی که در حالت پیش‌فرض به صورت مجتمع درون واحد شتابدهی قرار گرفته در کنار حافظه‌های DDR3، اجزای اصلی این پلتفرم را تشکیل می‌دهند.

منبع:

blog.somamus.com